Maxxis Assegai DH TR 3CG 60DW 27.5X2.5WT Folding
Campaign price
Offer ends in
Quantity
pc
Available in stock
Store (Helsinki)on-shelf1 pc immediately
Store (Helsinki)in stock9 pcs immediately
Available in the webstore10 pcs immediately
Product code
M-TB00017200
Bar code
Availability
Immediately
Detailed availability
Location Store (Helsinki): Cycling, Zone 19, warehouse
Reviews
Overall rating ()
Product description
  • Size: 27.5X2.50WT
  • Foldable
  • ETRTO: 63-584
  • 60 TPI, Downhill (2×60 TPI) casing
  • 3C MaxxGrip
  • Wide Trail (WT) sizes are optimized for 35mm inner width rims
  • Category: Downhill
  • Tech: 3CG/TR/DH
  • Recommended installation: Front
Weight
1.402 g
The approximate size of the packed product or the sales package is 300 x 250 x 200 mm.
Suitability
Downhill
Tire Size
27" | 584