Otis RIPCORD 5.56MM/.223/.22CAL
Campaign price
Offer ends in
Quantity
pc
Available in stock
Store (Helsinki)on-shelf5 pcs immediately
Store (Helsinki)in stock9 pcs immediately
Available in the webstore14 pcs immediately
Availability
Immediately
Detailed availability
Location Store (Helsinki): Hunting, Zone 22, warehouse
Reviews
Overall rating ()
Product description
The Otis Ripcord 5.56mm/.223/.22Cal offers an exceptional one-pass cleaning solution for firearms, ensuring a thorough clean with minimal effort. This innovative cleaning tool is designed to be used from Breech-to-Muzzle, eliminating the need for gravity feed. Its unique helix-shaped rubber core maintains constant contact with the bore, effectively engaging the rifling for a deep clean. The braided Nomex surface withstands temperatures up to 700 degrees, allowing for cleaning even when the barrel is hot, making it ideal for use at the range or in the field. For an enhanced cleaning experience, users can attach a bore brush. This product is not only fast and efficient but also highly portable, making it a must-have for firearm maintenance.
  • Designed for .22/.223 cal/5.56mm/5.7mm rifles and pistols
  • Features a 36-inch length for comprehensive cleaning
  • Provides 10 inches of intense cleaning surface
  • Caliber-specific molded rubber core ensures 360-degree cleaning
  • Withstands heat up to 700 degrees Fahrenheit
  • Nomex fibers function as both a brush and a patch to capture fouling
  • Easy-feed design for quick cleaning from Breech-to-Muzzle
  • Compatible with all Otis cleaning components through 8-32 threaded ends
Dimensions
Length: 91,44 cm (36 inch)
The approximate size of the packed product or the sales package is 145 x 160 x 30 mm.
Weight
0,028 kg(The product may have a light retail packaging.)
Country of origin
United States
Comments
Per S. verified buyer, 15.1.2026
Anonymous verified buyer, 11.9.2025
Overall rating
Translated by GoogleShow original
Anonymous verified buyer, 25.3.2025
Looks good. Easy to push through the barrel.
I have them for almost all my rifles and shotguns. Top product
Olli P. verified buyer, 9.4.2021
Aki L. verified buyer, 25.11.2018
Probably more gracious to the barrel than boresnaket with bronze bristles.
Janne L. verified buyer, 30.7.2018
There should be a longer string. The tow rope just reaches through the (old) .22 barrel.
Add a comment
Brand
Otis™ Ripcord®
Products that have often been purchased with this product
-20%
Otis 9MM/.38 CAL/.357 CAL RIFLE/PISTOL RIPCORD®
Sports‪»Hunting‪»Gun cleaning and maintenance‪»Boresnakes‪»Pistol Bore Snakes‪»
Otis
9MM/.38 CAL/.357 CAL RIFLE/PISTOL RIPCORD®
Available in stock
(31)
-20%
Otis .223cal/5.56mm Defender Series Cleaning System
Sports‪»Hunting‪»Gun cleaning and maintenance‪»Cleaning kits‪»
Otis
.223cal/5.56mm Defender Series Cleaning System
(18)
-20%
Otis RIPCORD 7.62MM/.308
Sports‪»Hunting‪»Gun cleaning and maintenance‪»Boresnakes‪»Rifle Boresnakes‪»
RIPCORD 7.62MM/.308
(6)
-20%
Otis .22 - .27 Cal Small Slotted Tip
Sports‪»Hunting‪»Gun cleaning and maintenance‪»Weapon Cleaning brushes‪»
.22 - .27 Cal Small Slotted Tip
(13)
-20%
Otis Star Chamber Cleaning tool 5.56mm/AR-15
Star Chamber Cleaning tool 5.56mm/AR-15
(26)
-20%
Otis B.O.N.E.® Tool (5.56MM)
Sports‪»Hunting‪»Gun cleaning and maintenance‪»Tools‪»
B.O.N.E.® Tool (5.56MM)
(44)
-20%
Otis .223 cal Patriot Series Rifle Kit
.223 cal Patriot Series Rifle Kit
(13)
-20%
Otis 2" Small Caliber Cleaning Patches (100)
Sports‪»Hunting‪»Gun cleaning and maintenance‪»Silla-Wool etc‪»
2" Small Caliber Cleaning Patches (100)
(41)
-20%
Otis 3" Cleaning Patches, 100 Count
3" Cleaning Patches, 100 Count
(35)
-20%