| Classificação geral | (19 avaliações) |
The Fenix HM75R Superraptor 3S is a powerful headlamp offering an impressive 1800 lumens of brightness and a 20% longer runtime compared to its predecessor. Designed for hikers, professionals, and authorities who require dependable lighting in challenging conditions, this headlamp is equipped with a robust 4000 mAh 18650 battery. It's an excellent choice for those who value durability and extended usage.
Technical Features
Maximum brightness: 1800 lumens
Beam distance: 230 meters
Maximum runtime: 240 hours (5 lumens mode)
Battery: 4000 mAh 18650 Li-ion
Spotlight, floodlight, combination light
Red light: 2 lumens, 30 lumens, 120 lumens
IP68 rating (dust and water resistant up to 1.5 meters)
USB-C charging (waterproof)
Size and Fit
Headband fit: 50.5–64.5 cm
Materials
Ultralight and durable magnesium
| Classificação geral | ☆☆☆☆☆ |
| Classificação geral |
Hea valgusega lamp.
| Classificação geral |
The red light on this is amazing - super bright on highest level, keeping bugs off me. I love that you can use spot and flood at the same time, and with 3 levels of brightness, there is always the perfect amount of light for whatever your needs. Headband is thick and comfy, and weight on head is quite good for something this powerful.
| Classificação geral |
Tosi kirkas ja tehokas. Hieman saisi olla kevyempi painoltaan.
| Classificação geral |
Finally perfect headlamp that checks all the boxes. Reliable, robust and comfortable while adaptable power accommodate for all situations. Will surely serve for many years to come.. Very happy with purchase…
| Classificação geral |
Todella hyvä valo ja erinomainen akunkesto. Suuri plussa myös kestävyydestä ja punavalosta josta on hyötyä pimeässä työskennellessä että ei pimeännäkö häiriinny.
| Classificação geral |
Voisi olla vielä hiukan tehokkaampi
| Classificação geral |
Kyllä, olen tyytyväinen ostokseeni, vaikkakin en ole kerinnyt vielä käyttämään retkilläni vain iltahämärän aikaan pihalla. Suosittelen lämpimästi, hinta laatusuhde on kohdillaan.
| Classificação geral |
Olen ollut erittäin tyytyväinen tähän otsalamppuun. Lampussa on runsaasti erillaisia vaihtoehtoja valaisuun ja punavalo on ehdoton suosikkini.
| Classificação geral |
Odotukset olivat ehkä liian korkealla lukuisista hyvistä arvosteluista johtuen. Ostin lampun maastopyöräilyyn ja yleiseen käyttöön. Lampun säätimissä on hyvä tuntuma ja selkeät portaat, säätö onnistuu hyvin hanskat kädessä. Eri valomoodien hallinta kiertokytkimestä on melko kätevää. Lampun kiinnitys, iso muovinen levy, ei anna hirveästi vapauksia erikoisempiin asennuksiin. Pinta-alaltaan huomattavasti pienempi GoPro kiinnike olisi monipuolisempi. Kiinnitys kuitenkin onnistuu kypäriin ilma-aukoista riippuen myös ilman teipattavaa isoa asennuslevyä. Asennuslevyt ovat melko hintavia jos joutuu ostamaan useita. Isoimmat moitteet tulee Fenixin tuotesivuilta löytyvästä paloaika taulukosta (tämä on ilmeisesti poistettu Varustenetin sivuilta) esim. 1800 lm 2h 49 min tehotilassa. Tuotteen mukana tulevat tarkemmat mittauskäyrät paloajoista, joista selviää että esim. kohdevalon turbo 1800 lm tilassa on päällä vain noin 15min, jonka jälkeen teho tippuu 800 lm tasolle ja ennen 2h teho tippuu 200 lm tasolle. Samoin kohdevalon korkea 800lm tehon paloajaksi ilmoitetaan tehotilassa 3h 28 min, mutta teho tippuu jo ennen 30min ~500 lm tehoon. Todellisista ajoista voisi viestiä selkeämmin tuotetietojen yhteydessä. Toki mittaukset on tehty ANSI/PLATO FL-1 standardin mukaan, joka sallii sen että lopputeho on vain 10% aloitustehosta, mutta tällaiset taulukot eivät kerro juuri mitään lampun todellisesta suorituskyvystä ja ovat enemmän harhaanjohtavia kuin tietoa lisääviä. Lampun teho on hyvä, valokeilat onnistuneita ja monelle, moneen käyttöön varmasti oikein sopiva laite. Fenix voisi skarpata tuotetiedoissa ja viestiä rehdisti mihin lamput pystyvät, niin asiakkaat voisivat tehdä ostopäätöksen sen pohjalta.