TillgångProdukten kan inte läggas till i varukorgen eftersom det inte är till salu för tillfället eller av någon annan orsak.
Omdömen
Produktbeskrivning
Lynx-jackan är en av Härkilas mest mångsidiga vind- och vattentäta skaljackor, som med sitt speciellt utvecklade AXIS MSP®-kamouflagemönster är framtagen för pürschjakt. Det stora urvalet mellanlager, innerlager och tillbehör som hör till jackan, gör den samtidigt till en jaktjacka som kan användas till många olika jaktformer från tidig vår till sen höst.
Lynx-jackan är tillverkad i ett borstat, mjukt och tyst trikåmaterial som är elastiskt. Dessutom har jackan Härkilas eget vind- och vattentäta HWS-membran, Härkila Weather System, som är speciellt framtaget för jakt, och därför är den både tyst, smidig och töjbar. Tack vare att både materialet och membranet är smidiga och töjbara, följer jackan med i dina rörelser, och du behåller din rörelsefrihet även om du bär flera lager plagg under. Liksom övriga delar i Lynx-serien har Lynx-jackan AXIS MSP®-kamouflage, som bryter jägarens kontur och får hen att smälta ihop med bakgrunden. MSP står för Multi Season Pattern, och kamouflaget har utvecklats speciellt för att fungera i en rad olika terränger och under olika årstider. Jackan har radiofickor med vattentäta antennutgångar på båda sidor, och under armarna sitter det ventilationsöppningar med dragkedja. Huvan är avtagbar och har en justerbar skärm som du kan forma efter egna önskemål. Dessutom har jackan två rymliga, snedställda fickor fram, och den kan justeras i ärmsluten, nedtill och i huvan.
Full Stretch
Ventilation
Ventilation under armarna och/eller bak på låren.
Vattenavvisande dragkedjor
Dragkedjor skyddas med tättslutande, vattenavvisande laminering.
Radioficka
Bröstficka för walkie-talkie eller mobiltelefon.
Avtagbar huva
Avtagbar huva gör att jackan passar för olika jaktsäsonger.
KönHerrarSkalstruktur2-lager
Vikt0,5 kg(med förpackningen 0,6 kg)
Garanti24 mån.
Tillverkningsland
Kina
KommentarerLägg till en kommentar
Varumärke