
Allmänt betyg | (28 omdömen) |
Den nya Alpha Competition-serien av triggers är Timneys senaste framgång över natten - 75 år i början.
Först i Alpha-serien är en ersättningsutlösare för Glock Generation 3 och 4 pistoler.
Med en fabriksvikt på 3 pund svarar Timney Alpha Competition-utlösaren det långa kallet för en avtryckare som har samma känsla och prestanda som matchar pålitligheten hos Glock-systemet genom att tillhandahålla en förbättrad utlösarkonstruktion som inte offrar någon del Glock tillförlitlighet.
Genom att följa Timneys erkända engagemang för att lyssna på sina kunder kan avtryckaren installeras enkelt utan att behöva någon skottsmed.
TIMNEY ALFAS TÄVLINGSSERIER
FÖR GLOCK GEN 3/4 SPECIFIKATIONER:
Tre pund dragvikt
Skarpt avbrott
Teflon nickel (NP3) - avtryckare och sear (denna process eliminerar praktiskt taget friktion, vilket möjliggör en extremt jämn känsla)
Rak avtryckare av aluminium med säkerhetsblad (anodiserat)
Använder alla lager Glock delar och fjädrar
Kompatibel med lager Glock Pistols.
Under ett oberoende test avfyrade Alpha Competition-utlösaren 10 000 rundor utan oljning, ingen rengöring och utfördes felfritt med NOLL-störningar.
Allmänt betyg | ☆☆☆☆☆ |
Allmänt betyg |
En bra uppgradering av Glock-avtryckaren, skillnaden är som natt och dag jämfört med den vanliga "gummibands"-avtryckaren. Tydlig tröskel och ljusutlösare.
Delarna har en teflon-nickelbeläggning, så de behöver inte smörjas.
Den första Timney-avtryckaren jag beställde hade problem med återställningen av avtryckaren (Glock 34 gen 5). Avtryckaren fastnade ibland och var tvungen att "tryckas" framåt för att avfyra pistolen igen. Defekten uppstod även med en styvare fjäder. Den nya Timney-avtryckaren som byttes ut har dock fungerat perfekt utan problem.