
Allmänt betyg | (14 omdömen) |
En mångsidig dragsele för löpning, cykling och andra aktiviteter med ett dragcenter ovanför hunden. Ergonomisk passform ger rörelsefrihet och minimal andedräkt.
Den ursprungliga seledesignen är utvecklad, testad och används av världsledande förare inom bikejoring, skijoring och canicross, men gäller för alla aktiva familjehundar. Freemotion finns i en mängd olika storlekar och har bra justerbarhet för att passa de flesta raser.
En lämplig sele är avgörande för hundens prestation, för att undvika skador och för att se till att hunden tycker om aktiviteten lika mycket som du. En Freemotion-sele är designad för att frigöra hundens potential. Det gör att hundens axlar kan röra sig fritt. Luftvägarna förblir obegränsade medan dragkraften fördelar sig runt överkroppen. Selen är gjord för aktiviteter med ett dragcentrum högre än hundens rygg. Den har en justerbar dragpunkt för att utnyttja kraften i varje steg.
Hundens välbefinnande är viktigt för oss när vi noggrant designar varje sele på Non-stop dogwear. Ergonomisk design kräver uppmärksamhet på detaljer. Vi konstruerar alltid innerfodret så att alla material överlappar varandra utan några hårda kanter. Selar är gjorda av slitstark, tätvävt nylon och har en cellskumbas för att förhindra att vatten tränger in. Varje söm har sin släta sida mot hundens kropp, allt för att selen inte skaver hunden. Alla våra selar har integrerade 3M reflekterande material för hundens säkerhet. Denna anatomiska designmetod med rörelsefrihet och bekväm andning är vårt varumärke.
Färg: Svart med en färgad bit som anger vilken storlek selen är
Mått:
3 - 28-33 cm - 186 g
4 - 33-36 cm - 283 g
5 - 36-40 cm - 296 g
6 - 40-44 cm - 338 g
7 - 44-48 cm - 348 g
8 - 48-52 cm - 354 g
9 - 52-56 cm - 371 g
10 - 56-64 cm - 380 g
Allmänt betyg | ☆☆☆☆☆ |
Allmänt betyg |
Ett riktigt högkvalitativt och välsittande set för både hunden och den som dras. Löparbältet har jag inte kunnat prova än på grund av det dåliga skidvädret, men när jag provar det är skillnaden som natt och dag jämfört med ett vanligt hundspaningsbälte. tänkte jag. Jag trodde att den största skillnaden skulle vara benöglorna, som verkligen kom väl till pass när det gamla bältet fortsatte att åka upp för högt i midjan, men jag var ännu mer positiv till bältets passform. Den sitter bekvämt direkt och bakfickan är ett stort plus!
Remmen sträcker sig 'styvt' över hela längden så att det inte blir några obehagliga ryck, men tiden slösas inte heller bort på onödiga stretcheffekter. Bältet och selen har använts med propellern. En kort bit extra rem har blivit nödvändig för att propellerns hårda järn inte bara ska träffa hundens bakben i växlande situationer. Vad gäller skidåkning så undrar jag om jag behöver en extra rem för det också, trots att remmodellen jag köpte var längre. Vi är fortfarande nybörjare och hunden kan fortfarande rusa åt vilket håll som helst, så det kan mycket väl räcka med koppel när vi väl fått kläm på det.