Devold
200 produkter
| Allmänt betyg | (5 omdömen) |
Devold Archive Anorak Unisex är ett tidlöst plagg från 90-talet, omdesignat för dagens garderob. Tillverkad av tätt vävd 100 % ull, är denna anorak designad för att klara tuffa väder- och blåsiga förhållanden samtidigt som den erbjuder andningsförmåga och temperaturreglering. Dess avslappnade passform, rymliga huva och praktiska magficka gör den perfekt för stadsäventyr, skogsvandringar och bergsutflykter.
Storlek och passform
Passform: Avslappnad passform
Material
Utsida material: 100 % ull (ren ny) 31 mikron, 500 g/m2
Vindskyddsmaterialet: 17,5 mikron, 130 g/m2
| Allmänt betyg | ☆☆☆☆☆ |
— Visa original| Allmänt betyg |
Jag har inte använt den här jackan så här mycket än. Älskar den röda färgen och passformen är bra. Ullen är lite grovare än jag förväntade mig och materialet som sitter bakom den kvartsdragkedjan är lite slumpmässigt. Men på det hela taget är den välgjord och jag tror att den kommer att fungera utmärkt för värme och hållbarhet.| Allmänt betyg |
Känns gedigen, mjuk kvalitet och fint gjord. Ska bli spännande att se hur den håller 😉
| Allmänt betyg |
Färgen (röd) är riktigt fin, flödet ökar när man bär den här. Varmt och tätt tyg. Högkvalitativ retromodell. Jag har inte testat den här i vind, men modellen är lös nedtill, vid ärmslut och halsringning. Vinden kommer in därifrån om man bär den som ytterjacka. En snygg anorak för en mild solig höstdag. Jag önskar att det fanns byxor också.