G-Code
34 produkter
Allmänt betyg | (27 omdömen) |
RTI Optimal Drop pistolplattform passar bälten upp till 2 tum. Heavy Duty RTI Tactical Belt Mount. Inre krokfoder för att ge ett stabilt icke-växlande fäste när det används i kombination med ett öglafodrat taktiskt bälte. Patentsökta spår ger oändlig justering över en 30 graders svängning. Detta möjliggör perfekt placering och vinkel för ditt hölster eller annan utrustning
Allmänt betyg | ☆☆☆☆☆ |
Allmänt betyg |
Det ser lovande ut. Den har inte använts än. Fodralet fästs vid bältet genom att trä bältet genom fodralet, som har pälstyg inuti för att öka friktionen. Det betyder att fodralet bara fästs vid remmen med friktion, det kan inte skruvas fast ordentligt som vissa andra fodral kan. Så i teorin kan höljet röra sig något på remmen. Friktionen är dock tillräcklig för DAA Premium-bältet. Om möjligt är det en bra idé att prova ditt eget bälte med hölstret innan du köper produkten.
Allmänt betyg |
OPTIMAL DROPPISTOLPLATTFORM släpper pistolen till en bekväm höjd från vilken det är naturligt att dra pistolen. Den kan även användas med en plåtbärare eller bröstrigg, och det blir inga problem med att saker fastnar. Jämfört med Safarilands motsvarighet kommer pistolen närmare benet och hänger inte så långt från benet, vilket ger en mindre profil för användaren. Materialet som används är riktigt styvt vilket ger en bra nivå för att stödja pistolen. Nackdelen är att den gradvisa justeringen av RTI-HJULET bör ske med mindre intervaller för den som behöver det.