Ortlieb
186 produkter
Allmänt betyg | (67 omdömen) |
Allmänt betyg | ☆☆☆☆☆ |
Allmänt betyg |
En behändig ryggsäck vars storlek kan justeras med remmar. Jag hade en ryggsäck med mig på planet, så jag fick nästan in den i kabinstorleksgränserna. Höjden var lite över reglerna, men det är det ingen som kollar. Bra och fast på ryggen. På minussidan har ryggsäcken inga små fickor på utsidan och för att öppna ryggsäckens dragkedja måste du lossa remmen upptill. Å andra sidan är ryggsäckens innehåll lättillgängligt eftersom öppningen på ryggsäcken är så stor. Jag köpte ursprungligen denna för cykelturer.
Syproblem vid första användningen. remmen som håller den högra axelremmen har gått sönder. Jag fick sy upp den (se bild) och förstärka den till vänster!
Efter detta problem med sömnadskvaliteten undrar jag om den stora dragkedjan klarar begränsningarna av en välfylld väska. Det är ok för nu.
Det är en mycket trevlig väska att använda med bra kapacitet och praktisk att förvara.
Nackdelen är att det inte finns något bärhandtag. För att lösa detta problem lägger jag en rem längst upp mellan de två remmarna utan att det hindrar öppningen. Jag är nöjd med det.