Lundhags
139 produkter
Allmänt betyg | (17 omdömen) |
Allmänt betyg | ☆☆☆☆☆ |
Allmänt betyg |
Jag har bara haft chansen att använda dessa stövlar vid ett fåtal tillfällen, så jag kan inte kommentera långsiktig kvalitet och komfort.
Angående passform och komfort: Jag följde storleksguiden från Lundhags (mina fötter mäter 300 mm och jag valde storlek EU47). Första gången jag provade dem kunde jag knappt få in foten, halsen på stöveln var alldeles för tight. Jag skickar nästan tillbaka dem på grund av detta. Men för att vara säker tog jag ut filtfodret och provade det där för sig, som passade perfekt (det hade till och med lite plats i tån). Så jag satte tillbaka fodret i stöveln och försökte igen. Och så småningom lyckades jag lättare glida in och ut foten. Jag antar att lädret behövde mjukna upp lite för att det skulle bli lättare att komma åt. Lång historia kort. Stövlarna är mycket bekväma att gå i från början. De krävde ingen inkörningstid.
Angående värme: Hittills har jag bara använt dem i -20°C till 0°C. Jag har tagit ut dessa stövlar på en avslappnad promenad vid -5°C till 0°C och känt att de kanske var lite för varma för min smak. Jag kände ett behov av att ta av mig min vinterjacka för att inte överhettas i dessa fall. Vid -20°C känns de där stövlarna mest hemma tycker jag. Mina fötter har förblivit väldigt bekväma att vandra genom snön, även med bara tunna merino liner strumpor. Det tjocka filtfodret gör ett bra jobb för att hålla fötterna varma.
Sammantaget är jag ganska nöjd med dessa stövlar så här långt.
För mina ändamål passar de bra när det gäller komfort och värme.
Allmänt betyg |
Dessa kängor spände åt lite över främre delen på fötterna men efter ett par dagar sitter kängorna perfekt. Jag har varken frusit eller varit för varm om fötterna när jag har varit och jagat och stått stilla under längre tid. Kan verkligen rekommenderas.
Allmänt betyg |
Det finns ingen erfarenhet av hård användning ännu, men utan tvekan kommer den att överleva precis vad den är designad för (långa dagsturer, blöta och även vinterförhållanden).
Skon är mycket rejäl tack vare den stadiga gummidelen, men flexibel i ankel och ben. Det finns ingen extra och onödig stoppning på skaftet och inte heller på skon
Och det är bra, lättar och torkar snabbt. Det absorberar inte heller vatten i strukturerna och ökar vikten under dagen, som t.ex. membranskor, vilket
Jag har den i bruk också. Isolering och komfort garanteras av filten. Många har rekommenderat att skaffa en storlek större än vanligt. Jag också.
Bara för höstbruk är ett mellanmål ok. Skon är dock så rejäl att en liten oversize inte är något problem, och då har man råd att ha strumpor ordentligt och
Skon är fortfarande bekväm.
Allmänt betyg |
En riktig vinterexpeditionskänga, den är lämplig för användning i djup snö, våta förhållanden, på is och för att marschera på vägen. Dessa stövlar är styvare än du kan förvänta dig för en vinterkänga, men de börjar slappna av när du bär dem, och dessutom är deras styvhet en gåva när du bär tyngre last. Storleksmässigt, använd måttsystemet på Lundhags sida: mät din fot och lägg till 2 cm, så ska stöveln bäras. Högt rekommenderad.