Therm-a-Rest
33 produkter
Allmänt betyg | (13 omdömen) |
Allmänt betyg | ☆☆☆☆☆ |
Allmänt betyg |
Jag valde den här madrassen på grund av dess lilla förpackningsstorlek och höga R-värde. Sulan är dock ett kraftigare 70D-tyg, vilket jag tycker är bra. Ventilen är lätt att använda efter den första inlärningen.
Madrassen lämpar sig för en sidosleeper, ovanpå markkläder och en hängmatta mellan tygerna. Jag har inte kunnat testa den vid lägre temperatur än -2°C än, men de tre första nätterna har jag sovit varmt.
När man byter position förfaller detta som godisförpackningar och priset är högt, men ovanstående saker var kända vid köptillfället. Man kan höra skramlet, men det har inte stört en rastlös sovare som jag – inte heller den som sover bredvid. Baserat på de första nätterna, ett bra köp, förhoppningsvis håller den vid mycket användning och länge.
Allmänt betyg |
Riktigt varmt och isolerande. Bra bredd för den som gillar att sova på sidan.