| Yleisarvosana | (19 arvostelua) |
Ortliebin Frame-Pack RC 4L on suunniteltu varmistamaan, että lähdet pyöräilyseikkailullesi täysin varustautuneena. Rullasulku yhdistettynä vedenpitävään materiaaliin takaavat sen, että tavarasi pysyvät turvassa ja täysin kuivina kovienkin kelien yllättäessä. Frame-Pack RC tarjoaa mukavan 4 litran säilytystilan, joten saat helposti sinne vaikka työkaluja, keittimiä tai ruokatarpeita.
Rullasulku ja suuri suuaukko tekevät tavaroihin käsiksi pääsemisestä vaivatonta. Laukku on helppo kiinnittää pyörän yläputkeen vahvoilla velcro-hihnoilla. Molemmilla puolilla olevat heijastavat logot parantavat näkyvyyttä ja lisäävät turvallisuutta pimeässä. Tämä PVC-muovista vapaa laukku on valmistettu kestävästi Saksassa.
Paino
200 g
Kuorma: 3 kg
Mitat
40 x 24 x 6 cm
Tilavuus: 4 l
| Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
| Yleisarvosana |
Asennus sekä omassa pyörässäni olevat paksut putket tuottivat hetken päänvaivaa, mutta käytössä laukku on ollut oikein hyvä. Yllättävän tilava ja myös kestävän oloinen. Ei jumiin meneviä vetoketjuja.
Ihan hyvä! Vetoketjullinen seuraavaksi hankintaan.
| Yleisarvosana |
Remmien laittamisessa meni aikaa ennen kuin ymmärsi miten päin ne tulee mutta on hyvä runkolaukku, riittävästi mahtuu tavaraa ja laukun suu on vedenpitävä sekä kyllä sen saa ihan hyvin kiinni kun vaan oppii taittamaan suun tiivisti. Minulla oli aikaisemmin vastaava malli mutta vetoketjulla. Vetoketju hajosi 3 vuoden talvikäytön jälkeen. Ajattelin kokeilla vuorostaan tälläistä kiinnitystä, jos kestäisi paremmin pakkasta.
| Yleisarvosana |
Takuuvarmaa Ortlieb -laatua
| Yleisarvosana |
Näppärän kokoinen runkolaukku, johon mahtuu sopiva määrä tarvikkeita retkille. Laukkuun mahtuu hyvin 0.75litran termospullo + eväitä. Itsellä käytössä kumilanka sulkijalla varustettu laukku ja tällöin laukkuun on helppo pakata myös pidempiä tavaroita.
| Yleisarvosana |
Todella hyvä ei tarvitse pelätä et tavarat kastuisi.
| Yleisarvosana |
Ortlieb laatua on tilaa ja helppo rullasuku on kyllä vain niin toimiva saa tavarat laukkuun ja pois kun on kokomatkalta auki..
| Yleisarvosana |
Pieni, mutta näppärä. Sulkijamekanismi vähän tiukka.
