
Yleisarvosana | (2 arvostelua) |
IRock+ Unisex -maastojuoksukengissä on leveämpi lesti, joka tarjoaa runsaasti tilaa päkiälle ja varpaille samalla säilyttäen napakan istuvuuden nilkan ja kantapään ympärillä.
VJ IRock+ on pitkään ollut VJ malliston aggressiivisin nastaton kenkä. Sen tarkasti muotoiltu ja strateginen pohjan kuviointi tarjoaa erinomaisen pidon jopa liukkaissa olosuhteissa ja karistaa tehokkaasti mudan ja kivet, jotka muuten jäisivät pohjaan kiinni. IRock+ on säilyttänyt alkuperäisen IRockin pohjakuvion, mutta tässä versiossa nappulat ovat hieman suurempia. Lisäksi VJ:n kuuluisa Superior Contact -ulkopohja, joka on valmistettu erikoiskumiseoksesta, varmistaa erinomaiset pito-ominaisuudet eri pinnoilla ja olosuhteissa.
Välipohja on valmistettu LightEVA-materiaalista, joka yhdistää keveyden ja kimmoisuuden tarjoten sekä mukavuutta että suorituskykyä. Päällinen on valmistettu kestävästä panssarinylonista, joka suojaa jalkaa rosoisessa maastossa. Lisämukavuutta tuo pehmeä kantapää, joka lievittää painetta akillesjänteessä auttaen estämään rakkoja ja hiertymiä.
Tekniset ominaisuudet
Droppi: 6mm
Pohjakuviointi: 5.5 mm
Korkeus (Stack height): 33mm/27mm
Paino
240 g (UK 8,5)
Materiaalit
Päällikangas: Armored nylon
Ulkopohja: Superior Contact
Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
Yleisarvosana |
Erittäin pätevän oloiset kengät. Ostin nämä ennen kaikkea valelluskäyttöön ja siihen huomasin näissä puutteen. Päällinen sitoo vettä huomattavasti enemmän kuin aikaisemmat Inovin kenkäni, joissa päällinen oli minimaalisen ohut. Tämä aiheutti sen, että kastuessaan vettä pysyy kengässä enemmän ja jalkojen iho joutui kovemmalle kuin mitä em. Inoveissa. Kokemusta vasta yhdestä kolmen päivän reissusta kosteissa oloissa, mutta ainakin omaan tarpeeseeni tämä ei ole paras vaihtoehto vaelluskäyttöön. Erinomainen maastojuoksukenkä kuitenkin. Hyvän tuntuinen ja pitävä pohja.