| Yleisarvosana | (17 arvostelua) |
Black Diamond Fineline Stretch Shell Mens -kuoritakki on täydellinen valinta niin alppimyrskyihin kuin kaupunkisateisiinkin. Tämä miesten tekninen sadetakki on varustettu vedenpitävällä, hengittävällä ja tuulenpitävällä BD.Dry 2.5L-kalvolla, joka suojaa sinua kaikilta sääolosuhteilta. DWR-käsitellyt kainalovetoketjut, kaksi vetoketjullista etutaskua ja vedenpitävä etuvetoketju tekevät tästä takista valmiin kosteimpiinkin olosuhteisiin, mutta se mukautuu nopeasti myös leudompaan säähän.
Fineline-takin kainalokiilat ja erittäin joustava kangas lisäävät liikkuvuutta ja kestävyyttä, kun taas kiipeilykypärän kanssa yhteensopiva huppu tekee siitä täydellisen valinnan multipitch kiipeilyreitillä, kun huono sää yllättää. Takissa on myös säädettävä helma ja hihansuut, ja auringon paistaessa takki pakkautuu taskuunsa ja on helppo kiinnittää valjaisiin tai reppuun.
Tekniset ominaisuudet
Vedenpitävyys: 10 000 mm
Hengittävyys: 10 000 g/m2/24t
Paino
320 g
Materiaalit
100% nailon (110gsm)
| Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
| Yleisarvosana |
Plussaa: edullinen, kevyt, ja tuntuu pitävän vettä hyvin. Miinusta: Hengittävyys ei ihan huippuluokkaa. Taskut jäävät repun lantiovyön alle.
| Yleisarvosana |
Valitettavasti ei kovin kummoinen. Huppu toimii vain kypärän kanssa; ilman kypärää se valuu silmille, ellei kiristysnyöriä vedä todella tiukalle. Yksinkertainen tarranauhasäätö niskassa olisi ratkaissut ongelman. Taskut sijaitsevat lantiolla ja hankaavat, jos käytät valjaita takin päällä. Aiemmassa mallissa oli sen sijaan rintatasku – miksi ratkaisu muutettiin tähän versioon? Vetoketjun sisä- tai ulkopuolella ei ole suojalistaa, joten sadevettä pääsee ajan myötä sisään. On hyvä, että kylläste on fluorikarboniton, mutta valitettavasti se ei toimi kovin hyvin. Hyvää on takin keveys ja se, että se vie vain vähän tilaa varusteissa. Halpa – laatu vastaa pitkälti hintaa...Hyvä sadekuori päälikerrokseksi. Kahisee jonkin verran, mutta ei häiritse. Koko kannattaa varmistaa käyttöajankohdan mukaiseksi (paljonko aikoo laittaa vaatetta alle).
| Yleisarvosana |
Paras sadetakki, jota olen käyttänyt mm. golfatessa, patikoinnissa jne.
| Yleisarvosana |
Näppärä, pieneen tilaan menevä kuoritakki. Hinta-laatusuhde erinomainen. Lisäksi tyylikäskin.
| Yleisarvosana |
Hintaansa nähden todella hyvä! Sopivan vähän taskuja tai muuta sälää ja takin säädöt ovat riittävät. Ainoa miinus tulee hankalasta vetoketjusta. Erityistä plussaa leveästä hartiasaumasta, jolloin takki ei kiristä olkapäistä vaikka alla olisi vaatekerroksia.
| Yleisarvosana |
Pitää hyvin vettä/tuulta ja takki menee pieneen tilaan mukaan otettavaksi. Toimii hyvin myös juokutakkina 🏃♂️➡️