Rex
149 tuotetta
| Yleisarvosana | (10 arvostelua) |
Rex Black Magik Nestemäinen Ketjuvaha on huipputekninen polkupyöränketjujen voiteluaine, joka tarjoaa kuumavahauksen edut nestemäisessä muodossa. Ketjuvaha on suunniteltu pitämään ketjut puhtaina ja voitelu tehokkaana kaikissa olosuhteissa. Rex Black Magik hyödyntää ainutlaatuista emulsiotekniikkaa, joka on kehitetty yhteistyössä Helsingin Yliopiston kanssa, tarjoten pitkäkestoista suojaa ja vähäistä kitkaa.
| Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
| Yleisarvosana |
Sotkuista käyttää. Ei kestä ollenkaan vesisadetta, ei edes märästä tiestä roiskuvaa vettä. Ketjut saatava kuivattua ennen uudelleen laittoa. Vahan kuivumisaika 12 h. Ei toimiva ratkaisu jos pyöräilee esim työmatka päivittäin. Huipputuote jos on mahdollista pyöräillä vain kuivilla keleillä.
| Yleisarvosana |
Helposti ketjulle levittyvä (meinaa tosiaan mennä sottaamisen puolelle), mutta vähintään 12 tuntia kuivumisaikaa vaativa, vahamaisen suojakerroksen ketjulle antava neste. Heti levittämisen jälkeen on kyllä hieman sottaisen näköinen ja ketjua taakse päin pyörittäessä fleikkiintyy ja alkaa sotkea pyörää sekä ympäristöä. Käytössä syksyisessä säässä piti ketjun hiljaisena ensimmäisellä ajolla hienosti. aamukostean ajon jälkeen pyörä kuivahti työpäivän verran ja kotiin lähtiessä pyyhkäisin sormella ketjua nähdäkseni mitä ketjuun oli kertynyt ja ohuet mustat likarannut sekä lisää valkoista flakea jäi sormiin. Kotiin ajelin sateessa ja huuhdoin pyörän sekä pyyhkäisin ketjun heti kotiin päästyä. Seuraavana aamuna ketjuista jäi sormiin vielä mustat viivat, mutta ketjussa näkyi myös siellä täällä valkoisia alueita, joissa vahaa oli pskulti.
| Yleisarvosana |
Pyöräilin maantiepyörällä Espoo – Salo – Espoo (110 km + 110 km) vastavahatuilla ketjuilla. Ketjut oli putsattu huolella ja Black Magikillä vahattu. Menomatka oli vesikeli märällä asfaltilla. Perillä huuhtelin ja kuivasin ketjut. Ketjut lähti puhtaaksi kevyesti pyyhkien. Tässä vaiheessa olin tyytyväinen. Paluumatka olikin sitten yhtä tuskaa. Kirskuntaa ja kitinää neljä tuntia. Jopa liikennemelu oli juhlaa kun ei tarvinnut kuunnella ketjujen kitinää koko matkaa. Kotiin päästyäni, huuhtelin ja kuivasin ketjut jälleen huolella. Lisäsin Magikiä reilusti kuten ensimmäisellä kerrallakin ja nostin pyörän sisälle kuivumaan kuten aina. Ketjut muuttuivat yön yli jälleen valkoisiksi, mutta nyt alta paljastui pintaruosteessa olevat ketjut. Ei helvetti. Olen tehnyt kaiken mitä on neuvottu. Älyttömästi huolta ja ylimääräistä humppaa, kun vertaan aikaisempaan (perinteinen ketjuöljy, pieni tippa niveliin ja ylimääräinen pois). Palkinnoksi olen nyt saanut ruosteiset ketjut ja epämieluisimman pyörämatkan ikinä (neljä tuntia kitinää ja vihlontaa, kun voitelu loppui 100 km kohdalla). Ja kaikkeen tähän on uponnut rahaa ja älyttömästi aikaa (vaivaa). Black Magik oli valtava pettymys. Ei jatkoon. Plussaa annan siitä, että Black Magik toimi sen 100km ja ketju lähti puhtaaksi kevyesti pyyhkien. Pidemmille matkoille en suosittele. Vahaa kun ei lisätä kesken reissua.
| Yleisarvosana |
Erittäin hyvä tuote, voitelee ketjut hyvin, muttei sotke ja kerää likaa kuten öljyt. Suhteellisen helppo laittaa, jonkin verran sotkee laitettaessa.
| Yleisarvosana |
Ensin ihmettelin miten toimii, laitoin varmaan liikaa mutta nyt kk käytön jälkeen tosi tuyyyväinen. Ei sotke ketjuöljyt enää sääriä.
| Yleisarvosana |
Toistaiseksi hyvältä vaikuttaa, hieman sotkuinen laitettava

