
Yleisarvosana | 133 arvostelua) | (
Fjällräven Lappland Hybrid metsästyshousut ovat kevyet ja kestävät. Fjällrävenin luotettavien housujen mitoitus on optimoitu aktiiviseen metsästykseen.
Malli perustuu palkittuihin Keb Trousers -housuihin. Housuissa on liikkumista helpottavaa stretch-kangasta. Takamuksessa, reisien etuosassa, polvien päällä ja lahkeiden alaosan sisäsyrjässä on tuulta ja vettä hylkivää, liikkuessa hiljaista G-1000 Silent Eco -materiaalia. Ensisijainen valinta fyysisesti vaativaan metsästykseen, johon liittyy paljon toimintaa vaihtelevassa maastossa, kuten lintujahtiin tai metsästykseen koirien kanssa.
Vetoketjulliset tuuletusaukot polvista lantioon päästävät ylimääräisen lämmön ulos ja myös pohkeiden ulkosyrjissä on vetoketjut. Housuissa on kaksi tilavaa reisitaskua, joissa molemmissa on läpät ja painonapit – vasemmassa taskussa on myös vetoketju, kun taas oikeanpuoleisen taskussa on verkkosisätasku matka- tai radiopuhelimelle. Lisäksi kaksi käsitaskua ja veitsitasku. Reisien sisäsaumat on sijoitettu siten, että ne eivät hiertäisi, ja kaksikerroksinen kangas pohkeiden kohdalla kestää kenkien aiheuttamaa hankausta.
Lahkeensuut voidaan kiinnittää napillisilla remmeillä saappaiden ympärille ja kenkäkoukku voidaan kiinnittää nauhoihin. Vahvistetut olkainten kiinnityskohdat, joihin olkaimet on hyvä kiinnittää silloin, kun niitä tarvitaan.
Paino: 600 g (koossa 48)
Mallipituus: 186 cm
Mallikoko: 48
Lahkeen pituus: Long (näissä housuissa ei ole muita lahkeen pituuksia)
Vyötärö: Normaali vyötärö
Istuvuus: Regular Fit
Lahkeen suut: Kiinteä pituus, Säädettävät lahkeen suut
Esimuotoillut polvet: Kyllä
Kenkäkoukku: Kyllä
Taskujen määrä: 5
Taskut: Kaksi tai useampi reisitasku, Sivutasku(t), Verkkotasku(t) sisäpuolella, Veitsitasku
Materiaali:
G-1000® Silent Eco: 65 % polyesteriä, 35 % puuvillaa
G-1000® HeavyDuty: 65 % polyesteriä, 35 % puuvillaa
63% polyamidi, 26% polyesteri, 11% elastaani
Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
Yleisarvosana |
Yllättävän pitkät puntit. Lahkeiden kiristysremmi saisi olla ommeltu kiinni housuun. Tuuletusaukoissa voisi olla verkko.
Yleisarvosana |
Taattua laatua, jotka istuu, toimii ja kestää. Ei tarvitse muita miettiä!
Hankin nämä, koska en pidä kuorihousuista. Fjällrävenin housut hengittävät hyvin ja soveltuvat hyvin liikkuvaan jahtiin ja erästelyyn. Fjällrävenillä housujen mitoitus on aika reilu. Löysää jää vähän turhan paljon joka puolelle. Koko 46 ja minun mitat 68 kg/177cm. Jostain syystä näihin on haluttu laittaa long mitoitus. Vaikka minä olen pitkäraajainen, on lahkeet turhan pitkät. Tavallinen keb housu koko 46 istuu ihan hyvin. Pidän kuitenkin, koska menee viileillä säillä villahousujen kanssa ja alle mahtuu vielä eristävät shortsit kylmimmille keleille. Usein strech housuissa mitoitus on tiukempi kuin tavallisissa, koska joustava materiaali antaa periksi. Fjällrävenillä ei ole näin tehty. Pienempi koko istuisi paremmin muuten, mutta housujen vyötärö ei ole venyvä, joten menisi jo vyötäröltä turhan tiukaksi. Kestävyydestä en osaa vielä sanoa. Entiset gaiter no. 1 housut ovat olleet ainakin todella laadukkaat. Nämä vaikuttavat laadukkaasti tehdyiltä. Puukkotasku on kapea. Ei mahtunut minun puukot. Vaikuttaa kuitenkin toimivalta puukon paikalta, koska en pidä vyötäröllä heiluvasta puukosta. Joten aloin jo katselemaan, millaisen puukon siihen saisi mahtumaan. Puhelimelle varattu sisätasku on minusta väärässä reisitaskussa, koska se on laitettu vetoketjulliseen taskuun. Puhelin pitäisi olla helposti saatavilla ja nyt se on nappien ja vetoketjun takana. Lahkeen kiristys ei vaikuta oikein hyvältä. Herkästi luistaa auki ja solki on isokokoinen. Remmi pitää luultavasti vaihtaa toisenlaiseen.
Yleisarvosana |
Tämä on toinen parini täsmälleen samanlaisista housuista.
Kuten tavallisesti Fjällrävens-koot ovat suuria, olen yleensä 48 ja valitsin 46, joka on samanlainen kuin iso 48 "normaalikoossa".
+ istuvuus, hyvä ilmanvaihto ja taskut
- laatu ei yhtä hyvä kuin vastaavat Lundhags housut, edellinen pari jouduttiin korjaamaan kun vyölenkit irtosi osittain